Ceļotāja Maija Gulēna: 'Viens ceļojums gadā kopā ar 'Impro' ir kā likums'

Ceļotāja Maija Gulēna kopā ar savu vīru piedalās “Impro” organizētajās tūrēs jau teju 20 gadus. Pirmais brauciens bijis 2005. gadā, kad abi devās iepazīt krāšņo Taizemi. “Pēc šī ceļojuma par aģentūru palika ļoti labs iespaids, tāpēc braucām vēl un vēl, un vēl. Vismaz viens ceļojums gadā kopā ar “Impro” mums ir kā likums,” dalās Maija.

“Iepriekš nebija tādu iespēju ceļot. Ne finansiālu, ne pārāk lielu brīvības iespēju. Pie pirmās izdevības vēlējāmies pamēģināt. Aizbraucām, iepatikās, un nu turpinām braukt. Agrāk braucām tālāk, tagad vairāk pa Eiropu, jo nu jau esam sasnieguši sirmu vecumu,” atklāj ceļotāja. Vienu mīļāko braucienu Maija nevar nosaukt, jo tādi ir vairāki. Dāmai ļoti simpatizēja Dienvidaustrumāzija, labā atmiņā palika Bali sala. Vēl Maija un viņas vīrs ir lieli kruīzu fani.

Pārsvarā Maija mēģina braukt uz vietām, kur vēl nav bijusi. Tiesa, ar dažiem izņēmumiem. “Karību jūras kruīzos esam devušies četras reizes. Dažas valstis šajās tūrēs redzējām vairākkārt, tomēr tas netraucēja. Tieši pretēji – tas ļāva dziļāk iepazīt un izbaudīt. Pērn bijām Tenerifē un arī tur mums tik ļoti iepatikās, ka šogad brauksim atkārtoti uz to pašu vietu,” saka ceļotāja.  

“Tenerifē ar astoņām dienām bija par maz. Gribējās palikt, pasauļoties vēl vismaz divas dienas. Tur bija ļoti labs laiks, gards ēdiens, skaista, tīra, sakopta vide, visapkārt jūra un dažādi baseini. Man ceļojumos ļoti svarīgs ir ūdens tuvums, tāpēc vien domāju, ka to astoņu dienu vietā varēja būt 10. Arī kruīzs mums neapnika – tur ceļojām 15 dienas,” dalās Maija. Tomēr vaicāta, vai gribētu dzīvot kādā citā zemē, Maija atbild, ka ne. “Es laikam ne pret ko nemainītu mājas Latvijā. Aizbraukt ceļojumā – to var un vajag, bet dzīvot citur – tas gan nav priekš manis. Zinu, ka daudzi jaunieši, biznesmeņi pērk mājas Spānijā, bet man tomēr gribas atgriezties mājās. Kādu mēnesi, iespējams, es varētu pavadīt Bali un dzīvoties pa turienes pludmalēm. Tomēr agri vai vēlu es brauktu mājās.”

Maija ar vīru Tenerifē pie tūkstošgadīgas priedes. 2023. gads. 

Baltijas valstu kārtīgāku iepazīšanu Maija atliek uz vēlāku: “Kādreiz jaunībā apskatījām Tallinu, Kauņu, izbraukājām pierobežu. Tagad kādu laiku neesam ciemojušies pie kaimiņiem. Atliekam, atliekam uz vēlāku laiku, kad būsim vēl vecāki. Uzskatu, ka, kamēr vēl var izturēt pārlidojumus, ir jālido!”

Maija stāsta, ka abi ar vīru pārsvarā ceļo grupās. “Jaunie prot visu samenedžēt, atrast, sarunāt. Mēs neesam tik uzņēmīgi, tāpēc labāk ļaujamies pie visa gatava,” nosaka Maija. Pirms vairākiem gadiem pāris ir devies apciemot meitu uz ASV un arī radus Austrālijā. Tomēr pēdējā laikā ar vīru ļaujas tikai “Impro” izplānotiem braucieniem. “Vienmēr braucu kopā ar vīru, tā ir mūsu mazā šūniņa. Vīrs bija tas, kurš iesāka šo visu, interesējās. Viņš kārtoja un slēdza līgumus,” dalās Maija. Viņa stāsta, ka pēdējā laikā pāris izvēlas doties atpūtas braucienos, jo locītavas vairs neklausa tik labi, kā kādreiz. “Vīram arvien biežāk sāp kājas, tāpēc viņš nevar daudz staigāt. Jau 80 tūliņ tomēr būs!”

Maija viesojas ASV, Vašingtonā. 2017. gads. 

Iecienītākā gadalaika, kad ceļot, Maijai nav. Bet viņai ar vīru ir sava “formula”: “Pa vasaru ir jābauda saulainais laiks tepat Latvijā. Mums ir arī saimniecība, par ko jārūpējas. Siltumnīca, tomātiņi, gurķīši. Visbiežāk dodamies ceļojumos uz rudens pusi, kad raža novākta.”

Atpūta no ikdienas darbiem, vides maiņa, skaista daba un saulains laiks – tie ir tikai daži no iemesliem, kāpēc Maija dodas iepazīt pasauli. “Braucam, lai atpūstos un uzzinātu ko jaunu. Pirms ceļojuma daudz lasām un interesējamies par vietu, uz kuru plānojam doties,” atklāj sieviete. Ceļojums, viņasprāt, sniedz daudz zināšanas, ar kurām vēlāk ceļotājs var dalīties ar saviem draugiem un paziņām: “Tu iepazīsti citas kultūras, citas tautas, citas paražas. Un vēl tu iepazīsti arī sevi – saproti, vai tu to vari pieņemt, vai tomēr ne. Tas ir ļoti vērtīgi!”

Ceļošana Maiju motivējusi vairāk lasīt dažādus ceļojumu aprakstus, skatīties raidījumus: “Man patīk lasīt un skatīties filmas ne tikai par vietām, kur esmu bijusi vai plānoju ceļot, bet arī tādām, kur nevaru vai negribu. Tā ir iespēja doties neklātienes ceļojumā.” Šobrīd, piemēram, abi ar vīru seko līdzi raidījuma “Četri uz koferiem” dalībnieku piedzīvojumiem Indijā: “Nekad neesmu gribējusi braukt uz Indiju, un nu vēl vairāk negribu!”

Vaicāta, vai kādā zemē ir piedzīvots kultūršoks, Maija atbild, ka tā bijusi Šrilanka. “Kultūršoks ir diezgan skaļš vārds. Ja šoks, tad tas nevar būt nekas pozitīvs. Tas vārds jau ietver negatīvu konotāciju. Tomēr šķiet, ka kultūšoku (vai kaut ko līdzīgu tam) piedzīvoju Šrilankā.” Lai gan ceļojuma programma bijusi kolosāla, laikapstākļi lutinājuši un gidi bijuši uzdevuma augstumos, Maiju šokējusi vietējo attieksme pret tūristiem: “Tirgotāji skrēja pakaļ, uzmācās, neatlaidīgi piedāvāja savu preci.” Pie viena no apskates objektiem gadījusies pavisam nepatīkama epizode. Grupā bija kundzes gados, kurām kāds vietējais, kāpjot pa kāpnēm uz augšu, pieturēja rokas. Izrādījās, ka šī palīdzība nav bez maksas, jo kāpņu galā vīrietis sāka prasīt naudu. Grupa gāja tālāk savās gaitās, bet, nākot atpakaļ, neatlaidīgais vīrietis atkal bija priekšā. Viņš kundzēm draudēja un viņas pat nolādēja par to, ka nav samaksājušas par viņa palīdzību. “Tas man patiešām bija kultūršoks. Vietējie ir ļoti uzbāzīgi un nekaunīgi, un tā attieksme pret tūristu ir briesmīga. Protams, daudzās valstīs, tostarp arī Šrilankā, tūrists ir “slaucamā govs”,” spriež Maija. Lai gan ceļojums bijis skaistiem skatiem un arī patīkamiem iespaidiem bagāts, Maija turp negribētu atgriezties.

Ceļojumos šad tad ir gadījušās nelielas ķibeles, tomēr tās parasti nav traucējušas ne kopējo programmu, ne ceļojumu: “Stambulas lidostā reiz mani pārbaudīja uz narkotikām. Es jau skaidri zināju, ka man nav, par ko uztraukties. Bet tas tāpat bija nepatīkami. Skenē somiņu, liek novilkt kurpes.” Maija atgādina: “Sargi sevi pats un Dievs tevi sargās!” Ir dzirdēti dažādi gadījumi, ka cilvēki pazaudē pases, tiek apzagti vai nomaldas. Maija priecājas, ka viņas ceļojumu pieredze līdz šim bijusi ļoti veiksmīga!

Sieviete savulaik strādājusi kā angļu valodas pasniedzēja – studiju laikā gūtās zināšanas ļoti palīdzējušas, apceļojot pasauli: “Dažreiz brīnos, kā cilvēki ceļojumos var tikt galā bez valodas. Daži ir tik apmulsuši, apjukuši. Ja nevari izlasīt, kas rakstīts ēdienkartē, kā tu zini, ko tu ēd? Kaut vai tik daudz būtu jāsaprot.” Maija priecājas, ka mūsdienu jaunieši ļoti labi runā angļu mēlē: “Viņi pat nav mācījušies angļu filologos, bet tik labi visu saprot. Tas ir apsveicami. Visi ceļo, visi braukā apkārt.”

Ceļotāja ļoti labprāt izmēģina dažādu valstu virtuvi. “Mēs ar vīru mīlam ēst un izmēģināt dažādību. Uz kuģa vienmēr ir liela izvēle ar jūras veltēm, burgeriem, picām, ķīniešu virtuves labumiem. Vienmēr atrodam kaut ko, kas patīk, un pie tā pieturamies. Neesam cimperlīgi.”

Maijai ir divas vājības – viņa no ceļojumiem kolekcionē šķīvīšus, uz kuriem atspoguļots konkrētais galamērķis, un zvaniņus ar neparasta dizaina uzrakstiem. Sieviete smej, ka uz sienas, kas paredzēta šķīvīšu stiprināšanai, drīz vairs nebūs vietas!

Par “Impro” gidiem Maija saka tikai pašu labāko: “Lielākoties gidi ir labi organizēti, rūpīgi sagatavojušies, inteliģenti, atsaucīgi un lieliski tiek galā ar savu uzdevumu. Pirmajā “Impro” ceļojumā devāmies kopā ar gidi Ilzi Neikenu, kas mūsu atmiņās palikusi kā viena no top gidiem. Šo gadu laikā ar Ilzi ir ceļots vairākkārt un varu teikt tikai to labāko. Gids Edgars Kuzmans ir vienreizējs cilvēks – katru apčubinās, par katru zinās. Būdams tik jauns cilvēks, viņš izturas pret visiem ar tiešām lielu sirsnību. Vēl noteikti jāpiemin Ilmārs Mednis un Raitis Strautiņš, kuri savu darbu veic ar lielu rūpību. Pēdējā ceļojumā mūs pavadīja Anete Melgalve – ļoti aktīva meitene, punktuāla, dikti labi sagatavojusies.”

Karību kruīzs ar gidu Edgaru Kuzmanu. 2020. gads. 

Septembra beigās Maija kopā ar vīru plāno doties “Impro” ceļojumā uz Maltu, bet decembrī – uz Tenerifi. “Tādā veidā ceram nedaudz saīsināt ziemu!” skaidro ceļotāja. “Liela sapņa, kur vēl aizceļot, īsti nav. Mūsu vecumā vairs nav, ko sapņot. Es jau runāju kā veca tante, bet es arī esmu veca tante. Ko tu tur daudz sapņosi.. Brauksim, kamēr un kur varēsim,” smej Maija. Viņa atklāj, ka vēl nav būts Portugālē, tāpēc tā ir vieta, kur gribētos aizceļot. Ziemeļi novilina, Maija labprātāk bauda laiku pie Vidusjūras.

“”Impro” piedāvā labu, sīki, smalki izstrādātu ceļojumu programmu. Līguma slēgšanas un iemaksu procedūras ik reiz norit bez aizķeršanās. Ceļojumiem var pieteikties gan klātienē, gan internetā. “Impro” ir interesanti maršruti, ļoti labi gidi. Viss vienmēr norit laikā, tiek izdalīti nepieciešamie tālruņu numuri un viss, ko vajag. Arī cenas ir pieņemamas, pieejamas, demokrātiskas,” par aģentūru stāsta ilggadējā ceļotāja.

Tuvojoties “Impro” 30 gadu jubilejai, Maija novēl saglabāt esošo cilvēku kapitālu: “Saglabājiet cilvēku resursu – prasmīgos kuratorus un talantīgos gidus. Novēlu, lai nemainās pozitīvā attieksme pret ceļotājiem! Tā tikai turpināt!”

“Impro” ir komanda, kur katrs tās dalībnieks ir ceļojuma veiksmes atslēga. Savā jubilejas gadā vēlamies iepazīstināt ar mūsu plašo komandu. Visu 2024. gadu pirmdienās dalīsimies ar gidu atmiņu stāstiem, klientu pieredzēm, kā arī ar spilgtākajiem mūsu darbinieku ceļojumu mirkļiem, savukārt katra mēneša trešā trešdiena būs veltīta šoferu piedzīvojumiem uz ceļa. Sekojiet līdzi ierakstiem mūsu sociālo tīklu kontos un mājaslapā! Ceļojam mēs, ceļojat jūs!

Teksts: Sintija Dzerkale
Atmiņu stāsti un foto: "Impro" ceļotāja Maija Gulēna