Notver Ziemassvētku sajūtas kopā ar "Impro" – četri "garšīgi" maršruti

“Ziemas pasaka ar Gaujas rūķiem”, “Ziemassvētku kārumi Kurzemes viducī”, “Ziemassvētku garšas un smaržas abpus robežai”, “Ar gardu muti Valmiermuižā ziemas saulgriežos”. Notver Ziemassvētku sajūtas kopā ar “Impro” – izvēlies kādu no mūsu četriem “garšīgajiem” maršrutiem un posies ceļam!

Ziemas pasaka ar Gaujas rūķiem
Brauciena ietvaros iepazīstam Dzērbenes muižas stāstus, leģendas un spoku stāstus. Apskatām Jettes cimdu izstādi, kāpjam pils tornī un baudām “pils sajūtu”. Tūres ietvaros ir iespējams iegādāties arī vietējos rokdarbus un suvenīrus.

Tālāk dodamies neilgā ekskursijā ar autobusu pa Vecpiebalgu un Jaunpiebalgu, apskatot ievērojamākās vietas. Ciemojamies Piebalgas saimniecībā Lielkrūzes, kura adventes laikā pārvēršas īstā ziemas pasakā. Te radīts vesels rūķu ciems, kur radošajās darbnīcās un svētku noskaņas radīšanā darbojas vairāk kā 20 rūķīši.

Cepam piparkūkas, lejam sveces, stāstam stāstus stāstnieku istabā, vizināmies kamanās (vai ratos, atkarībā no laikapstākļiem). Pieturoties salam un sniegam, ir iespēja šļūkt pa kalnu un veikt citas aktivitātes sniegā.

Ir sadegti lukturīši, ņammātavas pavardā kuras uguns, Balbīnes rūķkūku podiņā virst avieksteņu zapte, uz taciņas ir pamestas ragaviņas, mētalu teijas katls uzmet burbuli. Neviena draiskuļa! Un tad viņi nāk... Kūleņu kūleņus mezdami, pikodamies un riekstu maisiņu gaisā sviezdami. Rībnim rokā lielā sniega lāpsta, Dzirkstele glābj savu liesmiņu no sniega mākoņiem. Klumburē līdzi arī mazā divgadīgā Mīļū ar māsu Sirsnīti, Miltiņa, Sīrupiņš un Lāčplēsis. Mellenei rokā pēperkoku turza, Tēteris uz nēšiem stiepj avota ūdeni. Rūķi redz, ka viņu mājās ir sanākuši bērni. Notiek asprātīga iepazīšanās. Tīna –Ece vienmēr Rūķu jautrībai un nebēdnībai pieliek punktu, jo jādodas darbos. Mare cep bērnu izrullētās piparkūkas, dažai stūrītis piesvilst. Bet tā smarža... Mellene spiež virsū ledus rakstus, Late ar Mirtu baro visus ar gardāko Rūķu zupu pasaulē, par kuru runā ne tikai Piebalgā, bet arī Rīgā, un strebj to ar koka karotēm. Aulenbergs, gumzādams ermoņiku, ar Pasaku vērpj stāstu pavedienu... Un tā katram no Rūķiem ir savs darbs. Lejam laimītes, našķojamies ar cukurraušiem, vērojam “pirts gariņu”, pie Balbīnes “griežas riekstu un mandeļu gaņģis”, ir bonbongu salūts, zirdziņš pinkainītis gaida braucējus, kur grožus pievelk Gailene. Tāds ir latvisko rūķīšu stāsts, tāda ir Ziemassvētku tradīcija – dalīties, dot, priecāties, saņemt pārsteigumu, būt mīlētam un apmierinātam. Gaujas Rūķi ļoti priecātos, ja tu dāvanā atvestu kādu dziesmu vai dzejoli.

Piedāvājums: https://impro.lv/ZiemasPasaka
Ceļojuma datums: 09.12

Ziemassvētku kārumi Kurzemes viducī
Tuvojoties Ziemassvētkiem, ir laiks padomāt par dāvanu sarūpēšanu sev un saviem tuvajiem. Šajā ceļojumā ir iespēja ne tikai redzēt, kā saimnieko Kurzemes pusē, nobaudīt vietējos labumus, bet arī iegādāties gardas un orģinālas Ziemassvētku dāvanas.

Fantāziju darbnīcā “7Balles” pieejamas dažādas dāvanas lieliem un maziem – dūceņi, eglīšu virtenes, koka rotaļlietas. Tekstilmākslas darbnīca “Austrumi” piedāvā iegādāties dažnedažādākos Baibas Rīteres gobelēnus ar ziedu, akmeņu, latvisko zīmju, ūdeņu, ainavu, putnu motīviem.

Zirņu ciemā kopā ar folkloras kopu “Zirņi” uzzinām visu par zirņiem. Baudām septiņus dažādus ēdienus no zirņiem – gan saldus, gan sāļus, sākot ar zirņu pastēti un beidzot ar pankūkām. Viesu nama “Mazsālijas” romantiskajā vīna pagrabā norit vīndara dzērienu degustācija – piesātināti augļu vīni, vīna liķieri, brendijs “Gunjaks” un pašu audzētu produktu, kā arī medījumu nogaršošana. Savukārt keramikas darbnīcā “Saules ceplis” Padurē veidojam melno mālu darbus svēpēšanas tehnikā.

Piedāvājums: https://impro.lv/ZiemassvētkuKārumi
Ceļojuma datums: 09.12

Ziemassvētku garšas un smaržas abpus robežai
Atpūtas kompleksā “Rožmalas” Ziemassvētku gaisotnē ir iespējams cept pīrādziņus, doties ekskursijā pa Ribes dzirnavām un baudīt siltu tēju ar pašceptajiem pīrādziņiem. Klausāmies Bistrampoles muižas atdzimšanas stāstu. Baudām romantiku muižas parkā ar koku alejām, tiltiem, Birutes kalnu un dārznieka māju.

Tūres ietvaros iepazīstam Ziemassvētku rotājumu muzeju, kas ir vienīgais šāda veida muzejs Baltijas valstīs. Muzeja ideja radās 2010. gadā, kad Ziemassvētku eglīšu rotājumu izstādes laikā pilsētas iedzīvotāji pārsteidza ar savu aktivitāti un atveda pāris simtu rotājumu. Divas kundzes uzņēmās iniciatīvu, un dažu gadu laikā dienasgaismu ieraudzīja Ziemassvētku eglīšu muzejs. Patlaban kolekcijā ir vairāk nekā 3000 eksponātu. Skatāmi gan seni, gan ne tik seni Ziemassvētku eglīšu rotājumi un atribūtika. Muzejā ir iespēja arī pašam izveidot Ziemassvētku rotājumu.

Vēlāk ciemojamies pie vīndara, kur baudām karstvīnu, kā arī vēl citus vīnus un klausāmies stāstus par saimniekošanu un vīnogu audzēšanu, kā arī vīna darīšanu.

Piedāvājums: https://impro.lv/ZiemassvētkuGaršas
Ceļojuma datums: 09.12

Ar gardu muti Valmiermuižā ziemas saulgriežos
Ziemas saulgrieži latviešiem jau izsenis ir bijuši ļoti nozīmīgi svētki, kad tiek svinēta gaismas uzvara pār tumsu. Svinībās saimnieki ir klājuši bagātīgus svētku galdus, kur netrūka ne cūkas šņukura, ne zirņu, ne pīrāgu, ne alus.

Tirdziņš “Ar gardu muti Valmiermuižā” ir lieliska vieta, kur notvert pirmssvētku sajūtas. Valmiermuižā ierodas tuvāki un tālāki mājražotāji, kuri piedāvā sanākušajiem brangus lauku labumus svinību galdam. Amatnieku darinājumi kalpos kā labas dāvaniņas gan pašam, gan saviem mīļajiem. Aizrautīgākie var izzīlēt, kāds tad būs nākamais gads un ko no tā sagaidīt, bet mazākajiem ir iespēja doties izjādēs ar Valmiermuižas staļļa saimi.

Protams, neiztrūkst arī mielošanās – alus darītavas meistari ceļ galdā savus jaunākos brūvējumus, bet alus virtuves meistari uzbur varenu mielastu, lai spēka pietiktu visām ēverģēlībām. Turpinājumā – garda un izzinoša ekskursija pa Valmiermuižas alus darītavas kambariem.

Piedāvājums: https://impro.lv/ValmiermuižaSaulgriežos
Ceļojuma datums: 16.12