Austrijas un Bavārijas dabas stāsti

Donavas skaistākais tecējuma posms Austrijā Vahavas ieleja, vīna darītāju pilsētiņa Dirnšteina, Gerlosa kalnu pāreja un Krimla ūdenskritums, Kitzlohas aizas iespaidīgās klinšu sienas, ar sūnu apauguši akmeņi, idilliski līcīši, tiltiņi un tuneļi. To visu (un ne tikai) vari piedzīvot, dodoties “Impro ceļojumi” tūrē “Austrijas un Bavārijas dabas stāsti”.

Pirmā diena. Skatām Vahavas ieleju Donavas krastos, kas ir viena no Austrijas slavenākajām vīna darīšanas vietām, un kur vīnogulāju laukiem klātas visas pakalnes. Uzkāpjam arī Dirnšteinas pilsdrupās. Šajā pilī 1193. gadā gūstā tika turēts Anglijas karalis Ričards Lauvassirds. Nokļūt pilsdrupās arī šodien var tikai pa tā saukto ēzeļu ceļu, turpretim kādi skati no augšas.

 


Otrā diena.
Uzbraucam ar pacēlāju pie Neukirchen am Grosswenedigen un dodamies "iekarot" Wildkogel virsotni (2224 metri v.j.l.), no kuras paveras iespaidīgi skati. Pēc tam dodamies skatīt Krimlas ūdenskritumu, kurš Eiropā augstākais un krīt trijās kaskādēs – kopumā 380 metri.

 

Trešā diena. Dienu veltām braucienam pa Grosgloknera Alpu panorāmas ceļu, kur skatām augstkalnu dabas ainavas ar Augstā Tauerna virsotnēm, tai skaitā Austrijas augstāko kalnu Grosglokneru (3798 metri). Vairāk nekā 300 Augstā Tauerna smailes pārsniedz 3000 metru augstumu, un tās sedz vairāki šļūdoņi, no kuriem garākais un iespaidīgākais ir Pasterces šļūdonis, kurš nesenā pagātnē bija ~10 kilometrus garš, bet nu ir sarucis gandrīz uz pusi.   

 

Ceturtā diena. 40 kilometrus garā Gašteinas ieleja pazīstama ar skaisto dabu un plašām iespējām atpūsties kalnos un ielejā, ko mēs arī izmantojam. No rīta uzbraucam ar pacēlāju Štubnerkogel (2240 metri v.j.l.) un dodamies pa pastaigu takām kalnos, no kurām tālumā var redzēt arī Grosgloknera virsotni, bet pēc tam skatām Bādgašteinas kūrortpilsētu, kas bijusi pazīstama jau viduslaikos ar radona termālajiem ūdeņiem, kas palīdz reimatismam, hroniskām sāpēm un daudzām citām slimībām. Cauri pilsētai plūst Gasteiner Ache upe, kura veido iespaidīgu ūdenskritumu. Arī ielejas ciemati ar Austrijai tipiskām mājām ir ievērības cienīgi.

 

Piektā diena. Dodamies skatīt Bavārijas skaistuma standarta - Berhtesgādenes zemes pievilcību. Jau senatnē to novērtēja firsti un citi bagātie cilvēki, kuri devās izjādēs un pastaigās kalnos. Kehlstein kalnā 1834 metru augstumā pēc Martina Bormana ieteikuma tika uzbūvēts un Hitleram 50 gadu jubilejā uzdāvāts tējas namiņš, ko pazīstam ar nosaukumu “Ērgļa ligzda”. Lai tur nokļūtu, ar speciālu autobusu braucam pa kalnu ceļu un tad caur tuneli dodamies uz liftu, kurš ieved tieši ēkas vidū. No virsotnes var redzēt apkārtni 360° leņķī: arī Ķēniņa ezeru un Zalcburgas pilsētu. Pēc tam ar laivu izbraucot pa Ķēniņa ezeru uz Bartolomē pussalu, baudām skatus uz Jenner un Vacmaņa kalnu masīviem.

 

Sestā diena. Apmeklējot Zalcburgu (Salzburg) – Mocarta un baroka pilsētu, skatām gan Mirabelas dārzus un pils kompleksu, pilsētas vēsturisko sirdi - Sv. Pētera baznīcu, kā arī to Zalcburgas daļu, ko mēdz saukt arī par Ziemeļu Romu, ar firstu varas simboliem – Rezidenci un Domu. Rezidence līdz 19. gs. sākumam bija Zalcburgas bīskapu pārvaldes pils, kurā šobrīd var aplūkot garīgās varas simbolus, gleznu kolekciju un bīskapu greznās prezentāciju telpas. Vecpilsētas galvenajā ielā Getreidegasse atrodas Mocarta dzimtā māja, bet Zalcahas upes abos krastos var uzkāpt pakalnos, no kuriem pārredzams viss Zalcburgas centrs. Vakarpusē baudām gleznaino Golingas ūdenskritumu.

 

Teksts/foto: “Impro ceļojumi” grupu vadītāja Silvija Lipska