"Nejauši" Sicīlijā: iepazīsti salu kopā ar vietējo

Lielākā sala Vidusjūrā, kas ir tuvu visam – Eiropai, Āzijai un Āfrikai, bet tai pat laikā – nekur, jo tā ir sala. Sicīlija ir sala, kur ir karojušas, valdījušas un dzīvojušas dažādas tautas un kultūras. Tas viss šeit ir integrējies un izdzīvojis līdz pat mūsdienām. Tā kā sala ir vistālākais dienvidu nostūris Eiropā, tā ir globalizācijas un modernizācijas mazāk skarta. Te var baudīt to primitīvo, dabīgo, neskarto – stāsta “Impro ceļojumi” grupu vadītāja Sicīlijā Iveta Bruno.

"Ar vienu kāju Latvijā, ar otru – Sicīlijā," – tā savu šībrīža dzīvi raksturo Iveta. Viņa smej, ka abas viņas kājas stāv ļoti labā līdzsvarā. Tā kā daudz ir piedzīvots un redzēts gan Latvijā, gan Sicīlijā, tad ir viegli salīdzināt un izvērtēt, ko katra no šīm vietām piedāvā. Krāšņāko no Sicīlijas kopā ar Ivetu ir iespējams apmeklēt "Impro ceļojumi" piedāvātajās tūrēs. Tie ir ceļojumi ar pievienoto vērtību!

Ārsta ieteikums – doties tur, kur silts
Iveta ir pārliecināta, ka kāds tur, augšā, likteni izlēmis viņas vietā. Ideja par dzīvi Sicīlijā bijusi pavisam nejauša: "Manos dzīves plānos nekas tāds neietilpa. Kādā jaukā dienā satiku sicīlieti, ar kuru pāris gadus vēlāk apprecējos un Latvijā mums piedzima dēliņš. Tā kā dzemdības bija priekšlaicīgas, ārsts ieteica doties uz siltākām zemēm. Man bija tāda iespēja un es aizbraucu." Tomēr saikne ar Latviju palika un, kā stāsta Iveta, tā, iespējams, ir pat stiprāka nekā kādam, kas visu mūžu ir dzīvojis un strādājis tikai un vienīgi Latvijā.

Arī kļūšanu par daļu no "Impro ceļojumi" Iveta raksturo kā nejaušību. Lai gan pirmajam "Impro" aicinājumam pavadīt ekskursantu grupu Sicīlijā Iveta atteikusi, pēc atkārtota piedāvājuma saņemšanas, viņa šai dēkai piekrita. "Es ceļotājiem esmu kā tāda vadlīnija, drošības spilventiņš Sicīlijā. Lai būtu drošāk, lai būtu ērtāk, lai cilvēkam būtu perfektā nedēļa, kurā nebūtu ne par ko jāuztraucas," saka grupu vadītāja. Ceļotāja raksta blogu, kurā dalās iespaidos par Sicīlijā redzēto un piedzīvoto: "Vienmēr uzsveru, ka tas ir tikai mans viedoklis, tā nav nekāda absolūtā patiesība. Katrs tomēr brauc, skatās, mēģina, garšo, izbauda. Katram šī pieredze veidojas citādāka."

Apskates vērta visos gadalaikos
Uz Sicīliju var braukt visu gadu, jo uz salas vienmēr atradīsies, ko darīt. Vasaras karstumā var baudīt jūru, citos mēnešos – apmeklēt kultūras pasākumus, kā arī krustu šķērsu izbraukāt salas krāšņākos apskates objektus. Sicīlieši lepojas ar vienu no aktīvākajiem vulkāniem pasaulē – vulkānu Etna. Iveta ir pārliecināta – kaut kas tāds dzīvē katram ir jāpieredz!

Bambino, bambino! Sicīlija ir piemērota ne vien pieaugušiem ceļotājiem, bet arī bērniem. Tā ir ģimenēm ar bērniem draudzīga sala – salīdzinoši lēta un izdevīga. Pēc Ivetas domām, nedēļa ir minimums, ko vajadzētu ieplānot salas apskatei. Nesteidzīgai baudīšanai vēlams koncentrēties uz vienas salas daļas izzināšanu. Sicīlijas iepazīšanai ir vajadzīgs laiks, viens no iemesliem – valodas barjera. "Valoda ir tā lieta, kas palīdz uz šo salu paskatīties pavisam citādāk. Viens vārds, viens žests var izteikt tik daudz. Ir lietas, ko var pastāstīt un izskaidrot tikai vietējie," zina stāstīt grupu vadītāja. Sicīlija ir ļoti dažāda, tāpēc ļoti bieži vilina ceļotājus atgriezties. Katrā gadalaikā iespējams pieredzēt ko citu. Sala ir pietiekami liela, lai neapniktu. "Aprīlī Etnā var slēpot, bet jūrā – nopeldēties. Tas viss ir iespējams vienā dienā," piemetina Iveta.

Vienu mīļāko vietu uz salas ceļotājai ir grūti nosaukt: "Mums ir viena vieta Sicīlijā, kur reiz nejauši (atkal vārds nejauši) sadraudzējāmies ar kādu ģimeni. Tagad regulāri mērojam pusotru stundu ar auto, lai viņus satiktu, apciemotu. Tā, iespējams, ir mana īpašā vieta. Pie viņiem."

Saldummīļiem – ierašanās bīstama
Vidēji ik katrs salas apmeklētājs pieņemas svarā par pāris kilogramiem. "Tiem, kam garšo saldumi, šī sala ir absolūti bīstama. Visiem pārējiem – ne mazāk," smej Iveta. Sicīlijas virtuve ir ļoti dažāda, bagātīga un krāšņa.

Uz salas, protams, tiek piedāvātas dažnedažādākās zivis. Sākot ar mazajiem anšoviem un sardīnēm līdz pat izsmalcinātajām zobenzivīm un sarkanajam tuncim. Katānijā lielā cieņā ir zirga gaļa, savukārt Palermo var uzskatīt par street food jeb ielu ēdienu galvaspilsētu. Noteikti jānogaršo sicīliešu sieri (aitas piena rikota, tuma, primosale, provola, raguzāno siers un citi), dažādi rieksti (īpaši zaļās Brontes pistācijas, Avolas mandeles, milzīgie Etnas valrieksti un lazdu rieksti), melnā cūka, medus ar dažādām garšām, konditorejas izstrādājumi. Vai jums jau siekalas saskrēja mutē?

 

Arī Sicīlija pārsteidz ar ļoti lielu pastas dažādību. "Katram pastas veidam ir cits nosaukums un tas automātiski paredz citādu piedevu vai mērces pievienošanu," dalās Iveta.

Obligāti jānogaršo tradicionālais sicīliešu arančīni – fritētas rīsu bumbas ar dažādiem pildījumiem, kraukšķīgie kanoli – vafeļu trubiņas ar pildījumu, kā arī bezgala gardais granita aukstais deserts, kuru ēd ar siltu brioša smalkmaizīti un kurš vasaras sezonā ir tipiskas sicīliešu brokastis vai pēcpusdienas launags. Šādi varētu turpināt vēl ilgi..

Sicīliešu vīni ir plaši pazīstami visā pasaulē. Uz salas ir dažādas augsnes vīnogulājiem: ne vien klasiskās kaļķakmens, bet arī vulkāniskās. Noteikti jānogaršo gardie Marsalas, Palermo, Alkamo reģionu vīni, Etnas vīni un garšām piesātinātie deserta vīni passito, moscato. Vīns ziemeļos esošajās Eolu salās, piemēram, tiek dēvēts par Dievu nektāru.

"Sicīlieši neēd vienkārši ēdienu, viņi ēd atmiņas un izbauda sajūtas, kādas tas rada. Ēdiens ir veids, kā atgriezties laikā, izrādīt cieņu konkrētiem reliģiskiem notikumiem, "atgriezties" pie mammas", atklāj Iveta. Itāļiem ir svarīgs ne vien ēdiens, bet arī saikne ar ģimeni, tradīcijas, reliģija, kultūra.

Kā nospiest bremžu pedāli?
"Latviešiem vajadzētu mācīties atslābt, mācīties ieslēgt bremzi. Mēs visu laiku skrienam, visu laiku plānojam, dzīvošanu atliekam uz rītdienu, jo šodien taču jāstrādā. Tomēr, kad ieslēdzam to bremzi (ja to izdodas izdarīt), tad uzrodas laiks pagriezt galvu un paskatīties, kas notiek apkārt. Patiesībā – viss notiek," ar saviem novērojumiem dalās Iveta. Viņa uzskata, ka biežāk būtu jāļaujas dabiskai notikumu plūsmai. Itāļi mēdz sacīt, ka viņi dzīvo dolce vita jeb saldu dzīvi. "Viņi sēž saulītē, malko dzērienu un bauda. Stundām ilgi vēro apkārtni, iepauzē brīdi," atskārtusi Iveta. Tomēr, kad vajag, itāļi var arī saņemties un strādāt.

Ceļojumu piedāvājumi:
Sicīlija – saules un brīvdienu sala (28.05. - 04.06): https://www.impro.lv/Sicīlija
Sicīlija – saules un brīvdienu sala II (27.08. - 03.09): https://www.impro.lv/Sicīlija

Teksts: Sintija Dzerkale
Foto: Iveta Bruno