Itālijas impresijas

Naksnīgās debesis kā piebērtas zvaigznēm, gaiss smaržo pēc timiāna. Apreibinoši un pārdroši, cita citu pārdziedot, muzicē cikādes. Kaut kur tālumā dzirdamas jūras šalkas. Vai es esmu citā pasaulē ?
Jā, es esmu zemē, kura ir pārsteidzoši bagāta, bezgala temperamentīga un brīnumaini daudzkrāsaina. Es esmu

ITĀLIJĀ.

“Kāpēc latviešiem tik tuva ir šī tālā zeme ? “ bieži uzdodu sev jautājumu, prognozējot iespējamos VARBŪT …
Varbūt tas ir dabas valdzinājums, kas ir harmonijā ar mākslu, arhitektūru, kultūrvidi ? Varbūt tas ir dzīvesprieks, kas staro pretī no smaidīgajām itāļu sejām – pasakains vieglums, priecājoties par katru saules pielieto dienu ?
Ieskatīsimies tikai nelielā Itālijas skicē, kurai krāsas izvēlēsities jūs tūristi-, klāt liekot savas personīgās izjūtas un redzējumu. Jums pašiem būs lemts kļūt par māksliniekiem, lai pēc ceļojuma vēl un vēlreiz pārcilātu Itālijas ainavas, portretus, klusās dabas…
Daba apveltījusi ar skaistumu visus Itālijas novadus, taču Toskānas ainava var likties pazīstama.

Jūs to noteikti jau agrāk kaut kur esat redzējuši – tumšās cipreses, priedes, pakalni ir fonā jebkurai Rafaēla Madonnai un Botičelli Nimfai. Renesanses autori izmantoja Toskānas ainavu Svētās zemes attēlošanā.

Esat sveicināti Toskānā !
San Džiminjano torņi, no kuriem paveras skats uz vīna dārziem, olīvkoku birzīm un neskaitāmiem ciematiņiem, jūsos radīs plašuma sajūtu, jo jūs esat pilsētā, kurā radījuši tik daudzi izcili renesanses ģēniji – Mikelandželo, Leonardo da Vinči, Dante, Petrarka, Džotto…

Atpūtas brīdī, kad izstaigātas Mediči pilis un mākslas galerijas, baznīcas un tirgus laukumi – nobaudiet slavenos CIANTI vīnus un dzīve atkal iegūs citas krāsas.
Visticamāk, ka šajā itāliskajā vidē, tā vien gribēsies noskandēt:
“ Še, kur līgo priežu meži … “
Bet skaistajā, svešajā zemē vēl tik daudz jāredz un jāpaspēj !

Mūžīgā pilsēta Roma . Tūristu tūkstoši savos fotoaparātu objektīvos cenšas “ iekadrēt “ gabaliņu bijušās Romas Impērijas varenības – Kolizeju, Romiešu Forumu, Panteonu, Konstantīna arku, Kapitolija kalnu…
Vēl jāpasēž uz Spāņu kāpnēm un , protams, jāiemet kapeika Trevi strūklakā –
UZ ATGRIEŠANOS !

Vēlme atgriezties rodas arī tad, ja esot Vatikānā, uzkāpsiet Sv. Pētera katedrāles kupolā. Jūs esat vienā no pundurvalstiņām, - Pāvesta valstī.
Roma ir pie jūsu kājām ? Bet varbūt šī ainava jau tiek noglabāta jūsu atmiņā kā kāda sapņa piepildījuma mirklis.

Daudzu ceļotāju mērķis Itālijā ir teiksmainā un neparastā Venēcija. Pilsēta, kura izvietojusies uz 117 salām. Tas laikam gan ir iemesls, kādēļ Venēcijā varētu atgriezties vēl un vēl. Neiespējami īsā laikā izstaigāt visus ieliņu labirintus, saskaitīt tiltiņus pār kanāliem… Būtiski novērtēt pāri laikam stāvošās vērtības – Sv. Marka katedrāli, Dodžu pili, Rialto tiltu, Frari baznīcu, Zvanu torni, Arsenālu…
Būtiski ieskatīties cilvēkos – trokšņainos tirgoņos, laiskos kafejnīciņu viesmīļos, par savu svarīgumu pārliecinātajos gondoljēro.
Un, kur tad vēl baloži, baloži, baloži !
Tāda ir Venēcija. Kas zin, vai tā nav maska, kura slēpj pilsētas patieso seju ?

Kad ieskicēti Itālijas Ziemeļi, ņemsim siltākus krāsu toņus, lai uzburtu šīs zemes Dienvidu ainavas un cilvēkus. Tās ir diezgan redzamas un sajūtamas atšķirības. Jūs nonākat vēl skaļākā, vēl temperamentīgākā vidē.
Ja pietiek drosmes, tad brauksim uz Vezuva virsotni ar vietējo autobusiņu un šoferi – “ džigitu”.
Līkumotajā , šaurajā ceļā uz pagriezieniem norāda ne tikai vienmērīgā pasažieru sasvēršanās vienā vai otrā virzienā, bet arī griezīgie skaņu signāli. Brīžiem roka no autobusa “ taures” vienkārši netiek noņemta. Pēc asām izjūtām beidzot esam pie paša Vezuva krātera. Īsta Mēness ainiņa ! Savukārt Vezuva spēku īsti saprotam nonākot nedaudz baisajās Pompejās. Mani nekad, staigājot pa Pompejas drupām, nepamet nolemtības sajūta. Cik niecīgs ir cilvēks dabas varenības priekšā.
Sirdsmieru atgūt pēc Pompeju traģēdijas apzināšanas iespējams Aksela Muntes tik spilgti attēlotajā Kapri salā. To varētu dēvēt par Paradīzi zemes virsū.
Jā jūra, kalni, pilsētu raibraibais kaleidoskops, vīns, picas, cilvēku atvērtība, saule, mūzika, mīlestība …

Mīlestība un Itālija – nedalāmi jēdzieni !

Lai jums izdodas iemīlēt šo zemi, kura nekad un nevienu nav atstājusi vienaldzīgu. Lai jūs saviem mazbērniem pēc gadiem varat stāstīt pasaku:

“ Aiz trejdeviņiem kalniem, aiz trejdeviņām jūrām
ir kāda burvīga zeme - ITĀLIJA ! “

11.04.03. / Anda Vīksna /