Tuksneša noslēpumi Ēģiptē

Nupat jau ir pienācis laiks, kad teju vai katrs Latvijas ceļotājs ir apceļojis Ēģipti. Stāvējis Gīzas piramīdu pakājē, ieskatījies Sfinksas mūžsenajā sejā, aristokrātiskā mierā kuģojis augšup pa Nīlu, atklājot sev senās civilizācijas apbrīnas vērtos pieminekļus. Vaiga sviedros cīnījies ar nenogurdināmajiem Kairas, Luksoras un Asuānas tirgotājiem, iepazinis Sarkanās jūras zemūdens pasauli un guvis vēl neskaitāmus citusiespaidus. Tā nu šķiet, ka viss, ko vien ir bijis vērts redzēt šajā teiksmainajā zemē, ir apskatīts. Un tomēr.

Atklāšu jums Noslēpumu. Patiesībā, - to izdarīšu nevis es, bet gan Tuksnesis. Iespējams, ka tas jums liekas savādi – kas gan būtu meklējams smilšainajā, neauglīgajā, akmeņainajā un biedējošajā nebūtībā, kas paveras katra ceļotāja skatienam jau turpat, Kairas pievārtē? Tomēr, vienīgi ienirstot tajā, pārvarot neziņu un, iespējams, nedrošības sajūtu, var piedzīvot lielās Tuksneša atklāsmes. Tās ir dažādas – gan par pārsteidzoši dzīvīgo zaļumu, kas gluži kā Tūkstots un vienas nakts pasakās iznirst no smiltājiem, grimstot oāžu augļu dārzu pārpilnībā, gan par seniem, sen aizmirstiem tempļiem un apbedījumiem – aizvēsturiskās civilizācijas liecībām kādreiz plaukstošajās ielejās. Un krāsas! Šķiet nekur citur pasaulē krāsas nav tik patiesas kā šeit – lielās nekurienes sirdī. Melnais un Baltais tuksnesis, kristāla kalni un zeltainās kāpas – iezīmē neizjustu un neredzētu krāsu kontrastu, kas iespiežas iemaldījušos ceļotāju atmiņāsuz mūžu.

Mēģināt notvert gaisā peldošu ezeru mirāžas, peldēties tuksneša karstajos avotos, nogaršot pasaules sulīgākos augļus un iepazīt cilvēkus, kuri jau gadu tūkstošiem mitinās smiltāju ieskautajās dzīvības salās – tas viss savijas vienā -  uzdrīkstoties. Uzdrīkstoties iezagties Tuksneša valstībā un izdzīvot patiesu ceļojumu.

Bet lielākā atklāsme ir ceļotājos pašos. Dialogs ar klusumu un neaptveramo, zemu noslīgušo zvaigžņu jumu ir šīs atklāsmes pamatā. Tuksnesis jautājumus neuzdod, tos uzdod ceļotājs – pats sev. Tuksnesis tikai palīdz saprast un novērtēt – pašiem sevi.

A.Geidāns

Rīgā, 01.03.2006.