PĒRC ONLINE
AR AUTOBUSU AR LIDMAŠĪNU AR AUTOBUSU + LIDMAŠĪNU ATPŪTAS CEĻOJUMI
Impro Ceļojumu katalogs
Impro Ceļojumu dāvanu karte
Park smart Rīgas lidosta
Franču valodas institūts
Tavex
bezrindas.lv

Ceļojumu dotās emocijas – vērtības, kas nezūd

Krāšņie iespaidi, patīkamie pārsteigumi un plašās zināšanas, ko izdodas gūt ceļojumos, ir tā vienīgā bagātība, ko nekad nevar pazaudēt, ko neviens nevar atņemt. Bagātība, kas padara dzīvi vieglāku un skaistāku. Tā uzskata Maija Ozoliņa – aizrautīga ceļotāja, kura pabijusi vairāk nekā 60 valstīs. Viņa dodas gan īsos, netālos ceļojumos, piemēram, uz kaimiņvalsti Igauniju, aplūkot turienes daudzkrāsainos dārzus, gan arī uz eksotiskām zemēm, un apmeklēto valstu sarakstā ierindojusi pat tālo Jaunzēlandi un kolorīto Argentīnu.

Maija Ozoliņa itin visiem – jauniešiem, vidējās paaudzes cilvēkiem un pieredzes bagātiem pensionāriem – novēl gan ceļotprieku, gan stipru veselību, un saka: «Lai uzturētu možumu un optimismu, vajag ceļot un gūt jaunus iespaidus. Nav svarīgi tas, cik tuvs vai tāls ir ceļojuma galamērķis, svarīgākais ir pats ceļojums».

 

Klāt simtais ceļojums

Maija Ozoliņa saskaitījusi, ka viņas 2017. gada vasarā plānotais brauciens uz Baltkrieviju būs jubilejas ceļojums – jau simtais viņas ceļotājas biogrāfijā kopš 18 gadu vecuma. Nu jau ilgāku laiku Maijai ir sava ceļošanas tradīcija – parasti pieci ceļojumi ik gadu, un ģimene viņas vēlmi ceļot ļoti atbalstot. Arī šogad pieredzējusī ceļotāja gatavojas doties ne tikai jubilejas ceļojumā ar nosaukumu Izbaudi Baltkrieviju, bet arī vēl četros citos ceļojumos. Jau drīzumā viņu gaida Neapole, Sorento, Amalfi, Kapri un Iskijas salas, bet jūnijā – Basku zeme, Bordo, Dordoņas ieleja, Pireneji un Sansebastjana, septembra beigās plānots ceļojums Cauri vīna dārziem Alpu saulainajā pusē, bet vēlāk rudenī, oktobra otrajā pusē iecerēts doties uz Atlantijas pērli Madeiru un par zelta salu dēvēto Porto Santo.

«Izvēloties ceļojumu, man galvenais ir maršruts. Es visus tos ceļojumu maršrutus, kas mani ieinteresējuši, uzmanīgi izpētu. Es izskatu pilnīgi visu ceļojuma dienu plānojumu, un parasti ikviena ceļojuma izvēle ir rūpīgu pārdomu rezultāts, bet, jāteic, reizēm gadās arī nejaušības,» stāsta Maija Ozoliņa. Ir valstis, kurās viņa pabijusi ne vienreiz vien, jo «viena ceļojuma laikā visu valsti nevar apskatīt. Turklāt atkārtoti braucu uz tām vietām, kurās ir skaisti, kurās man ļoti patīk uzturēties».

Ja kādreiz jāizšķiras – doties ceļojumā, kura lielākā daļa veltīta dabas apskatei, vai ceļojumā, kura programmā uzsvars likts uz kultūras un arhitektūras objektiem, priekšroku Maija dod otrajam variantam – kultūras, mākslas un arhitektūras vērtībām.

Par pievēršanos arhitektūrai viņai ir savs īpašais stāsts. «Kad pabeidzu ķīmijas studijas toreizējā Politehniskajā institūtā, ko tagad sauc Rīgas Tehniskā universitāte, sāku ārštatā strādāt par gidi Rīgas Ekskursiju un ceļojumu birojā. Tur bija ļoti interesantas un labas lekcijas. Mācījos arī Kultūras universitātē, pabeidzu arhitektūras studijas. Tā man radās spēcīga mīlestība pret arhitektūru, un jau gadiem, kad pati dodos ceļojumos, galvenokārt gribu apskatīt tieši arhitektūru».

No savas pieredzes gides darbā Maija Ozoliņa atceras: «Man bija ļoti labs maršruts pa Vecrīgu, bija arī maršruts, kas saucās Lielā Rīga, bija maršruts uz Salaspili, un bija arī divu dienu maršruts uz Latgali, kur es iepazinu ļoti skaistas baznīcas. Jāteic, gida darbs ir grūts. Vajadzīgas ļoti plašas zināšanas, turklāt ne tikai. Jābūt labam kontaktam ar ceļotāju grupu, un gadās arī tādas situācijas, kurās gidam grupa jāsavalda. Kopumā gidam ir ļoti liela atbildība».

Pašas gūtā pieredze Maijai radījusi pārliecību, ka ikviens ceļojums ir daudzu cilvēku komandas darbs, un ka ļoti svarīgi ir arī tas, ar kādu attieksmi ceļojumā dodas ikviens tā dalībnieks. Viņas ieteikums ikvienam cilvēkam, kurš prāto, kurp braukt ceļojumā, ir šāds: «Pētiet iespējamos ceļojumu variantus, palasiet par valstīm, par kuru apmeklējumu domājat, paskatieties filmas par tām. Izvēlēties tieši to maršrutu, kas jums patiešām interesē, dodaties turp, kurp jūsu sirds jūs aicina, tad arī noskaņojums ceļojuma laikā jums būs labs».

Savā jubilejas ceļojumā – jau simtajā ceļojumā kopš 18 gadu vecuma – Maija Ozoliņa dosies uz Baltkrieviju. Attēlā: Baltkrievijas simbols – dzērves, kas apskatāms valsts galvaspilsētā Minskā.

 

Paši spilgtākie iespaidi

Visus savus jau veiktos ceļojumus, sākot no brauciena uz Vāciju 1962. gada vasarā līdz pat ceļojumam 2016. gada rudenī uz Andalūziju un Gibraltāru, Maija Ozoliņa rūpīgi uzskaitījusi, un, pārdomājot redzēto, izveidojusi 12 košāko, spilgtāko ceļojumos gūto iespaidu sarakstu jeb savu ceļojumu Top-12.

Tā pirmajā vietā ierindojas Amerikas kanjoni un nacionālie parki, it īpaši uzsverot lidojumu virs Lielā kanjona. «No pilsētām visiespaidīgākā man šķita Ņujorka. Neaizmirstamas emocijas sagādāja Metropolitēna Mākslas muzeja apmeklējums un Endrū Loida Vēbera mūzikla Kaķi izrāde. No ASV pilsētām atmiņā iespiedusies arī Lasvegasa – ļoti spilgta un krāšņa vide,» stāsta Maija.

Otrajā vietā ceļotājas iespaidu topā ir Dienvidamerikas valstis Argentīna un Brazīlija. «Ļoti iespaidīga bija Perito Moreno ledāja apskate. Pats ledājs – iezilganā tonī, bet piekrastē bija ziedoši krūmi ar koši sarkaniem ziediem, Redzēju, kā atlūzt ledus blāķi mājas augstumā, dzirdēju ar kādu skaļu troksni tas notiek, vēroju, kā atlūzušie ledus gabali iegāžas ezerā,» atceras Maija un turpina: «Biju arī lidojumā virs Iguasu ūdenskrituma. Skats uz šo ūdenskritumu ir ļoti gleznains gan no Argentīnas, gan no Brazīlijas puses. Žurnālists un ceļotājs Lato Lapsa rakstījis, ka Iguasu ūdenskritums «nav ne lielākais, ne augstākais un ne platākais ūdenskritums, bet visiespaidīgākais un krāšņākais pasaulē gan», un es Lato Lapsas redzējumam pilnībā piekrītu».

Trešo vietu Maijas Ozoliņas ceļojumu iespaidu topā ieguvis Aļaskas kruīzs un Kanādas nacionālie parki rudens krāsās. «Te jāpiemin Aļaskas kolorītās mazpilsētas, brīnišķīgais lidojums virs neparasta fjorda, ko dēvē par Miglas fjordu, un viens no pasaulē skaistākajiem vilciena maršrutiem, kas ved pa seno Klondaikas ceļu,» teic aizrautīgā ceļotāja.

Apkopojot savu ceļojumu pieredzi, arī ceturto, piekto, sesto un septīto topa vietu Maija atvēlējusi tālām zemēm. «Neaizmirstama ir no Latvijas visādā ziņā ļoti tālā, atšķirīgā Jaunzēlande ar tās savdabīgajām ainavām. Fjordi, līči, koši zaļas pļavas un pakalni ar aitu bariņiem! Interesanti bija arī tas, ka Jaunzēlandē viesojāmies maoru ciematiņā un skatījāmies maoru priekšnesumus».

Savukārt Kuba viņai atmiņā palikusi gan ar krāšņo dabu, gan ar bagātīgo arhitektūru, gan arī ar lielo daudzumu retro stila automašīnu. Tik milzīgs skaits senlaicīgu automobiļu neesot redzēts nekur citur pasaulē!

Japānu, Ķīnu, Tibetu, Indiju un Šrilanku Maija dēvē par Austrumu buķeti – košu, daudzkrāsainu un spilgtu. «Japānā man ir bijis ļoti interesants piedzīvojums. Esmu piedalījusies Kobes dienu svinēšanā un latviešu tautas tērpā gājusi visas delegācijas priekšgalā,» stāsta ceļotāja un uzsver – tāpēc Japānas iespaidi viņai ir spēcīgi iespiedušies atmiņā. Austrumu buķeti rotā arī varenie Himalaji, Indijas greznie tempļi, Šrilankas tējas terases un harmoniskās ainavas.

Savukārt izklāstot Tuvajos Austrumos redzēto, ceļotāja akcentē pamanītos kontrastus: «Apmeklēju pirmatnējo, civilizācijas gandrīz neskarto Omānu, kur tūristu skaits ir relatīvi neliels, un tās pilnīgu pretstatu – Apvienoto Arābu Emirātu moderno pasauli». Tuvie Austrumi Maiju valdzinājuši ar greznām mošejām un ne mazāk krāšņiem tirgiem.

«Ļoti daudzas, greznas mošejas apskatāmas Irānā. Šajā valstī ieraugāmi arī ļoti skaisti, arhitektoniski interesanti tilti. Fascinējoša ir Isfahānas pilsēta! Mēdz teikt, ja esi redzējis Isfahānu, tad esi redzējis pusi pasaules, un tam es piekrītu,» uzsver pieredzējusi dažādu pasaules reģionu pazinēja un piebilst: «Iespējams, es uz Irānu aizbraukšu vēlreiz». Tieši Irānas arhitektūra ir tā vērtība, ka mudina atgriezties šajā valstī.

Savas favorītes Maijai Ozoliņai ir arī Eiropas valstu vidū, un tām viņas ceļojumu iespaidu topā veltīta astotā, devītā, desmitā un vienpadsmitā vieta. «Spānijā aplūkojama ļoti bagātīga arhitektūra, tikai Andalūzijā vien ir daudz krāšņu objektu, un ir jau vēl Madride, Toledo, Santjago de Kompostela, un, protams, arī Barselona ar savdabīgajām, pasakainajām Antonio Gaudi celtnēm. Portugālē arī ir daudz grandiozu ēku, bet it īpaši uzmanības vērtas ir apgleznotās flīzes – ažuležu, ar kurām klātas māju fasādes. Neaizmirstama, protams, ir arī Francija – gan Parīze ar savu šarmu un saviem plaši pazīstamajiem arhitektūras objektiem, gan Versaļa, gan Luāras ielejas pilis».

Ar visu francisko Maijai ir īpaši cieša saikne – darbojusies ar Franciju saistītā biedrībā un 50 gadu vecumā sākusi mācīties franču valodu. Sākumā viegli gan neesot gājis, bet priecējusi atziņa, ka svešvalodas apguve ir pats labākais smadzeņu treniņš. Franču valodas zināšanas viņai labi noderējušas gan Francijā, gan arī Marokā.

Franču valodas un kultūras entuziaste atceras, ka, uzturoties Francijā, izdevies piefiksēt franču nācijas talantu organizēt svētkus, jo «izklaidēties franči tiešām prot ļoti labi». Vien Francijā sastopamo dzīves svinēšanas burvību viņa izjutusi arī šajā valstī reiz sagaidot Jauno gadu.

Savukārt uzturoties Itālijā, iespējams izjust, ka Toskānas meditatīvās ainavas patiešām nomierina. Maijas Ozoliņas ieskatā Itālija ir gan mākslas vērtību, kas it īpaši saistās ar Florenci un Sjēnu, gan skaistu salu zeme. Un šīs salas, protams, ir Sardīnija un Sicīlija. «Ne tikai kultūras vērtības – gleznas, muzeji un iespaidīgas celtnes – , bet arī salas mani ceļojumos saista visvairāk,» gadu gaitā secinājusi Maija.

Tāpēc viņas ceļojumu iespaidu topa 12. vietā ierindojas tieši dažādu Eiropas valstu salas. «Neaizmirstamas ir Portugālei piederošās Azoru salas un Madeira. Noteikti vēlos pieminēt arī skaistām ainavām bagātās, Grieķijai piederošās Jonijas jūras salas,» uzsver ceļotāja.

Ceļojumi, kas ved uz salām, parasti dāvā īpaši spilgtus iespaidus, uzskata Maija Ozoliņa. Šādu ceļojumu vidū ir arī viesošanās Portugālei piederošajās, ar vulkāniskajām ainavām bagātajās Azoru salās.

 

Grib pateikt paldies

Runājot ar Maiju Ozoliņu, rodas iespaids – viņa ir cilvēks, kas precīzi definē savas prioritātes ceļojumos un lieliski zina, kas pašai patīk (kultūra, arhitektūras un mākslas vērtības, dažādu salu savrupais šarms), un zina arī, kādi ceļojumi viņu nesaista (gari pārgājieni kalnos katru dienu). Turklāt arī saprotams, ka te savu redzējumu pauž ar dzīves pieredzi bagāts cilvēks, kas tukšus komplimentus nedāļā, tāpēc pieredzējušās ceļotājas teiktos atzinības vārdus vērts pieminēt.

Par bagātīgo ieskatu franču kultūrā Maija paldies saka ilggadīgajam Francijas gidam Arnim Ozolam, bet par Polijas kolorīta atklāšanu – Polijas fanam Latvijā Gatim Kampernovam un polim Janušam Kaminskim. Ļoti jaukas atmiņas viņai palikušas no pagājušā gada rudens ceļojuma uz saulainajām, leģendām apvītajām Jonijas salām. «Gide Kaiva Desmitniece mums nodziedāja dziesmu grieķiski, tas bija iespaidīgi. Arī kopumā šis ceļojums bija ļoti veiksmīgs. Es speciāli noskaidroju, ka autors šī ceļojuma maršrutam ir Ivars Bērziņš, un savā ceļojuma vērtējuma anketā ierakstīju atzinīgus vārdus maršruta autoram,» atceras Maija Ozoliņa.

Savukārt pērngad ceļojumā Smaragdzaļā Īrija patīkamu pārsteigumu sagādājis vietējais Īrijas gids, kurš papildus ceļojuma programmai aizvedis uz kolorītu īru mazpilsētu Ennis, bet īpašs prieks Maijai ir par to, ka šā gada Īrijas ceļojuma maršrutā ņemts vērā viņas ieteikums: «Kad vietējais Īrijas gids aizveda mūs uz pilsētiņu Ennis, tur tieši tajā dienā noritēja folkloras festivāls. Noskaņa bija ļoti jauka. Es ceļojuma vērtējuma anketā ierakstīju, ka Ennis vajadzētu ietvert Īrijas ceļojuma maršrutā un tagad redzu, ka šogad šī kolorītā mazpilsēta ir maršrutā. Droši vien ne jau tāpēc, ka tikai es šādu ierosinājumu anketā ierakstīju, varbūt vēl kāds ierakstīja, bet man ir gandarījums par to, ka ieteikums noderējis».

Tad, kad viņas ceļojumu sezonā ir pārtraukumi, daudzas sestdienas Maija Ozoliņa velta Impro klubiņa apmeklējumiem, un ikvienam iesaka doties uz tiem klubiņa pasākumiem, kurus vada Jānis Kreicbergs, jo «Jānim vienmēr ir ļoti kvalitatīvi sagatavots stāstījums un, pat neplānojot braukt uz valstīm, par kurām viņš stāsta, klausīties allaž ir interesanti».

Portugāle Maijai Ozoliņai palikusi atmiņā kā krāšņas, dienvidnieciskas arhitektūras zeme, un viņa uzsver, ka Portugāli uzskata par vienu no skaistākajām valstīm Eiropā.

 

Pie ziedošiem tulpju kokiem

Par sapņu ceļojumiem tālākā nākotnē Maijai šaubu nav: «Noteikti vēlos redzēt Petras pilsētu, kas atrodas Jordānijā. Savukārt Francijā man vēl jāapskata Senmišela klosteris un Šartras katedrāle. Lielbritānijā es vēlos apmeklēt par anglikāņu Vatikānu dēvēto Kenterberijas katedrāli, bet no Eiropas valstu salām gribu aizbraukt uz Spānijas salu Maljorku».

Paralēli ceļošanai Maijas Ozoliņas interešu lokā ir klasiskās mūzikas koncerti un operas izrādes, kā arī daiļdārzniecība. Iepazīstot dārzus dažādās valstīs viņa secinājusi: «Japāņu dārzus nekas nespēj pārspēt, katrs japāņu dārzs ir estētisks baudījums! Savukārt ļoti iespaidīgi rododendri un ļoti lieli, skaisti rožu ziedi apskatāmi Jaunzēlandē».

Šoruden doties uz jau iepriekš redzēto Madeiru Maija arī nolēmusi ziedu dēļ – tādēļ, ka oktobrī Madeirā zied tulpju koki.


Atpakaļ
UZMANĪBU!
TUVĀKIE CEĻOJUMI
23.11 UGUNS SALA LANSAROTE UN ATPŪTA FUERTEVENTURĀ (EUR 1145)
24.11 KLASISKĀ TAIZEME UN PUKETA (EUR 1795)
02.12 ĀBOLU PĪRĀGS, KONČAS, PIPARKŪKAS UN GATAVS KINO (EUR 30)
16.12 TALLINA UN APKĀRTNE (EUR 78)
16.12 CIEMOS PIE LOTES ADVENTES LAIKĀ (EUR 28)
21.12 UGUNS SALA LANSAROTE UN ATPŪTA FUERTEVENTURĀ (EUR 1245)
22.12 JAUNAIS GADS PIE INDIJAS OKEĀNA - ŠRILANKA (EUR 2150)
29.12 JAUNGADA LUSTES UNGĀRIJĀ (EUR 350)
29.12 JAUNAIS GADS TAIZEMĒ (EUR 1845)
29.12 JAUNĀ GADA LUSTES UN PARADOKSI ZIEMEĻPOLIJĀ (EUR 250)
30.12 ZAĻĀ RAGA SALAS KABOVERDE (EUR 1595)
30.12 JAUNAIS GADS ĒĢIPTĒ UN ATPŪTA MARSA ALAM KŪRORTĀ (EUR 1095)
31.12 GADU MIJA TALLINĀ (EUR 75)
31.12 GADU MIJA VIĻŅĀ (EUR 75)
15.01 KUBA SALSAS RITMOS (EUR 2595)
05.02 ARĀBU EMIRĀTI - DUBAIJA, ABŪ DABĪ UN ŠARDŽA (EUR 1195)
07.02 LIELAIS PAPUA-JAUNGVINEJAS KRUĪZS AR BRISBENU UN ZELTA KRASTU AUSTRĀLIJĀ (EUR 4195)
10.02 KALNU SLĒPOŠANA SLOVĀKIJĀ AUGSTIE UN ZEMIE TATRI (EUR 265 + pk ~EUR 200)
11.02 NĪLAS UN PIRAMĪDU ZEME ĒĢIPTE (EUR 1195)
16.02 UZ MASĻEŅICU BALTKRIEVIJĀ (EUR 195)
REKLĀMA
Atrodi mūs internetā